28 września 2012

Nagrobek z Szydłowca

Zawsze, zanim wypowiem nazwę tej  miejscowości, muszę zatrzymać się na moment w mózgu i wybrać odpowiednią szufladkę. Chodzi o to, żeby nie pomylić Szydłowca z Szydłowem. Obie te fascynujące małopolskie miejscowości, poza nazwami, wykazują pewne podobieństwa. A to: skala, zmasowane użycie lokalnego kamienia jako budulca, posiadanie zamku oraz wysoko wypiętrzonej gotyckiej fary.

Są i różnice: chociaż szydłowiecki zamek jest bardziej spektakularny od szydłowskiego, tak Szydłów jednak przebija Szydłowiec wyczesanymi murami miejskimi. I chociaż Szydłów ma niezwykle interesującą synagogę, tak Szydłowiec chlubi się pięknym renesansowym ratuszem. I tak dalej.

Ale, jakkolwiek pielgrzymki do Szydłowca zdarzyły mi się już kilkakrotnie, tak w Szydłowie bawiłem raz i, że tak powiem, incydentalnie. Dlatego tęsknię do Szydłowa, i przy najbliższej okazji postaram się ruszyć w podróż.

Na razie, w nieustającym wątku nagrobków renesansowych, chciałem wywiesić w niniejszej gazetce ściennej wizerunek tego z szydłowieckiego kościoła parafialnego. Należy on do szesnastowiecznego właściciela miasteczka, Mikołaja Szydłowieckiego (co za zbieg okoliczności!), piastującego za życia funkcję skarbnika koronnego, a zmarłego w 1532 roku.


Płyta z płaskorzeźbioną postacią magnata - na modłę renesansową ujętą "we śnie" - wykonana została w czerwonym marmurze prawdopodobnie w warsztacie Bartolomeo Berecciego, budowniczego między innymi Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Jest więc to jedno z wcześniejszych dzieł renesansowej rzeźby nagrobnej w Polsce. No i - jak widać w porównaniu z niektórymi późniejszymi - wyraźnie wysokiej klasy artystycznej.

Uwagę zwraca - poza samą postacią odzianą w obowiązkową dla szlachcica-rycerza zbroję wraz z jego portretem - pięknie ornamentowana bordiura wokół płaskorzeźby. Oraz wyrafinowane opracowanie szczegółów takich, jak dłoń na której podpiera głowę drzemiąca postać, proporzec, paradny hełm, miecz a nawet jego rapcie.


Pozostałe cuda szydłowieckiego kościoła - w kolejnych "zabytkach staropolskich".
Poprzednie zaś odcinki serialu nagrobkowego tutaj:
Brzeziny
Łomża
Będą następne! WKRÓTCE!

19 komentarzy:

 1. W Szydłowcu bawiłem (się) raz, ale krótko, w drodze do Kielc. Obejrzałem w zasadzie ratusz i rynek a potem musiałem gnać dalej. Ech, pośpiech to choroba współczesności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to tak miałem w Szydłowie. ech.

   Usuń
  2. Ale póki człowiek młody, wszystko przed nim!!!

   Usuń
 2. Zawsze mylę takie nazwy - moja 'ulubiona' pomyłka to Białogóra (nadmorska) z Białobrzegami (wiadomo). A leżący typek - klasa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale Białobrzegi nad Pilicą czy nad zalewem Zegrzyńskim? ;-)

   Usuń
  2. Białogard i Nowogard. Stargard i Starogard. Bielsk Podlaski i Biała Podlaska. Kazimierz i Kazimierz Dolny ;)

   Usuń
  3. Kazimierz i Kazimierz? no nie... :-)

   Grójecka - Górczewska - Grochowska. to jeszcze proste.
   Płowiecka - Połczyńska - Pułkowa - Płochocińska - Przyczółkowa, tu już za cholerę nie mogę się połapać w pierwszej chwili gdzie, która. wszystkie wylotowe. tylko z Puławską nie mam problemu ;-)

   Usuń
  4. "Nasze" Białobrzegi, nadzegrzyńskie.
   Grójecka/Górczewska też.

   Usuń
  5. Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie.
   Paryska, Francuska, Wersalska, Brukselska.

   Dawniej: Kasprzaka, Kasprowicza.
   Dawniej: Mińsk Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki, Ożarów Mazowiecki.
   Dawniej: Skierniewice i Siedlce.
   Baaardzo dawno: Dąbrowskiego, Madalińskiego, Malczewskiego.

   Z Kazikiem żartowałem.

   Usuń
  6. ostatnio ktoś mi mówił coś o Drohobyczu, a ja przez dłuższą chwilę wyobrażałem sobie Drohiczyn.

   Usuń
 3. Mam dokładnie tak samo! byłam ostatnio i muszę sprawdzic, czy w Szydłowie, czy w Szydłowcu....

  (...)

  ....Szydłów jednak;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a więc spodziewam się ciekawej fotorelacji!

   Usuń
 4. A ja tam nigdy nie byłem więc nie muszę sprawdzać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam mętlik w głowie od Waszych licznie tu wymienionych nazw:) Chciałam napisać słów kilka, po ciekawej Twojej relacji i już nie pamiętam co! Zaczęłam myśleć, co myli mi się, i z czym ? I nic nie wymyśliłam.
  Bo ja mam kiepską pamięć do nazw w ogóle- kojarzę raczej wizualnie, co było i obok czego - a gdzie, to już dla mnie masakra :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to chyba nie to samo, ale skojarzyło mi się: dawniej nie bardzo obchodziło mnie, gdzie konkretnie się znajduję - np. dawałem się wodzić na wycieczki, i nie wiedziałem dokąd idę. dziś to dla mnie nie do pomyślenia :-) a na wycieczki wodzę jaaa.

   Usuń
  2. Aż tak źle ze mną nie jest:) wiem gdzie jestem. Gorzej potem - gdzie byłam:)

   Usuń
 6. Drewnica i Tworki.
  Sobieskiego i Nowowiejska.
  Eee, nieważne.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...