22 stycznia 2014

Gotyk w Warszawie

Warszawa to nie Kraków, nie Toruń i nie Wrocław. Gotyku w stolicy niewiele.
Wojenna zawierucha na dodatek obróciła w niwecz naczelny zabytek średniowieczny - kościół parafialny Starej Warszawy, późniejszą kolegiatę, obecnie katedrę.

Z drugiej strony, dzięki zburzeniu i następującej po nim odbudowie, dokonano tzw. regotyzacji świątyni, wymyślając jej całkiem nową fasadę w miejsce XIX-wiecznej, neogotyckiej. W gruncie rzeczy więc ta nowa fasada też jest neogotycka i stanowi sumę inspiracji z innych krajowych przykładów gotyckiej architektury sakralnej.

Dzięki zniszczeniu i odbudowie, warszawska Starówka szczyci się też  jednymi z najbardziej wyczesanych murów miejskich w Polsce, a już zwłaszcza w Polsce rdzennej (bez tzw. Ziem Odzyskanych).
Dwa obwody z basztami i wieżami! Nie byle co, tym bardziej, że to nie fantazja - oryginalne mury biegły w ten sposób i do dziś są widoczne w niższych partiach fortyfikacji.

Tak więc mamy nowe, wspaniałe zabytki gotyckie na Starym Mieście. Do tego trzeba doliczyć farę nowomiejską, o której już tu wspominałem (też odbudowaną) i kilka rozsianych po szeroko rozumianej Starówce reliktów w murach budowli, takich jak najstarsze partie Zamku Królewskiego (też odbudowanego).

Katalog tych pozostałości i odbudowaności skleję kiedyś niezawodnie ze zdjęć posiadanych w cyberszufladzie i z tych jeszcze niezrobionych.

We wpisie i wfocie dzisiejszym chciałem jednak przedstawić relikty gotyckie nie dość, że oryginalne, to jeszcze zasadniczo ukryte przed ciekawskich wzrokiem.
I nie w tak oczywisty sposób gotyckie - bo nie czerwieniejące czerwienią gotyckiej cegły - a raczej z gatunku przez widma miast srebrzysty gotyk.

Pierwszy przykład to piękny późnogotycki portal w sieni kamienicy „pod świętą Anną”, która znajdywuje się w Rynku, róg Wąskiego Dunaju. Pierwsza ćwierć XVI wieku. Oryginalnie wykrojony łuk flankuje laskowanie tworzące ślepy maswerk.


Trzeba tu wspomnieć, że choć zniszczenia Starówki w roku 1944 były ogromne, to w relatywnie dobrym stanie zachowały się przyziemia kamienic - po prostu gruzu z wyższych pięter było tyle, że przysypał całkowicie partery, przyczyniając się do zachowania wielu ich detali, portali, sklepień a nawet malowideł.


Portale takie były dwa, jednak drugi nie miał szczęścia i uległ zniszczeniu. Dziś widnieje tam jego rekonstrukcja, na tyle gładka, że widać to na pierwszy rzut oka (mimo to upewniłem się u eksperta).


Inny zespolik reliktów sztuki gotyckiej to sklepienia krużganku i przyległych pomieszczeń w klasztorze pobernardyńskim przy kościele świętej Anny, pochodzące z tego samego (późnego) okresu, co portal.

Są to tak zwane sklepienia kryształowe, przypominające strukturą oryginalne origami. Bez typowych dla gotyku żeber geometryczne formy więcej mają w sklepieniu z dekoracji, niż z funkcji konstrukcyjnej.
Zdjęcia, które robiłem w mrocznych raczej wnętrzach, są pełne szumów i fusów, dlatego występują tu w eleganckim odcieniu szlachetnej szarości.

30 komentarzy:

 1. Cenny post popularnonaukowy. "Oryginalnie wykrojony łuk flankuje laskowanie tworzące ślepy maswerk" - po prostu uwielbiam takie teksty, coś mi przy nich po plecach smyra.
  Krużganki św. Anny znam z widzenia, ale portale w rynku chyba tylko ze zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a mnie, jakby ktoś pięścią po grzbiecie grzmocił.

   Usuń
 2. Mam nieokreślone wrażenie osobistego obcowania z wyżej wymienionymi cudami, jeno nie jestem w stanie umiejscowić w czasie tego wrażenia. Cuda w każdym razie cudne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym! Z aparatem oczywiście :)

   Usuń
  2. tak... ja bym chciał też 1622.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. a jaki mógłby być super sklep.

   Usuń
 4. Wbrew pozorom, tego jest więcej i to nie tylko dzięki anastylozie, ale, o dziwo, dzięki wojennym zniszczeniom, które odsłoniły wiele gotyckich elementów. Siłą rzeczy, najwięcej tego jest na Starym Mieście: Rynek, Kanonia, kamienica pod św. Anną, Brama Gnojna, a na Nowym jest kościół, gdzie można gotyckie elementy znaleźć w oryginale.
  Inna sprawa, że większość naszego gotyku ... spłonęła ustępując renesansowi, a resztę rozbierali od początku XIX do drugiej połowy XX wieku, :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no ale czego jest więcej? kamiennych portali, sklepień kryształowych?

   Usuń
  2. wszakżem o tem wspomniał w moim wpisie, czyż nie wspomniałżem?

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. bajeczka, bo mała, a raczej krótka. :-)
   za to, jak przystało na średniowiecze (choć z początku XVI wieku) pełna znaczeń i symboliki.

   Usuń
 6. Sklepienie w św. Annie, w tym korytarzyku, kojarzy mi się z pojemnikiem na jajka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba strusie. ale mało to praktyczne, bo powypadałyby.

   Usuń
 7. Sklepienia piekne.
  Zainspirowałes mnie tym pierwszym zdaniem i siegnęłam po lekturę 'gotyk w Krakowie' i - nie pamiętałam, że tyle kamienic jest z tamtego okresu, pieknych, znanych i lubianych.
  Repetitio est mater studiorum, zawsze to powtarzam, niekoniecznie po łacinie, moim uczniom:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a co to za lektura, "Gotyk w Krakowie"?

   Usuń
  2. Taka mała, cienka broszurka ;-)
   Autor Paweł Pencakowski, wydał to Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej oddział w Krk, bez ISBN-u, bez roku wydania (po jakości papieru mniemam, że przełom lat 70-tych i 80-tych).

   Usuń
  3. H_Piotr jest łaskawy, ja tylko po hasło w sieci sięgnęłąm, juz sie wstydzę;(

   Usuń
 8. U mnie w mieście "gotyk na dotyk" więc nie będę się to wymandrzać w temacie:)
  ale owszem, owszem - cudne i Wasze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no ma się tych fachowców... z Niemiec.
   nie bardzo rozumiem wydźwięk hasła "gotyk na dotyk". czy to znaczy, że mało, czy że dużo? że dobry, czy że zły (osaczający wszędzie)?
   gdy byłem jeszcze bardzo młody i trafiłem raz do Anglii, to wyniosłem stamtąd refleksję w formie hasła "w Anglii gotygu aż do wyrzygu". ale to niekulturalne, niesmaczne i niegramatyczne.

   Usuń
  2. "Nie dotykać eksponatów!"

   Usuń
  3. bo gotyk, jak każdy prąd w sztuce - kopie.

   Usuń
  4. ja nie mam pojęcia także:), ba, nie wiem. któż się do autorstwa przyznaje - lub nie.
   Miasto Pierników ma różne dziwne rzeczy (nie żeby tylko ono) reklamujące. Ostatnio hitem (?) jest Kopernik ala Indianin.

   Usuń
  5. a można w ogóle kupić na pamiątkę Kopernika z piernika?

   Usuń
  6. nic mi nie wiadomo:) ale można na pewno (!) kupić sobie na straganie miniaturowy berecik moherowy w postaci np breloczka do kluczy.
   I nie wiem, czy śmiać się czy płakać ???

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...