28 sierpnia 2015

Borów - dwór

Tu jest blog, i tu się bloguje.


Nazbierało się tędy-siędy różnych ciekawych obiektów, można je więc zwolna powsypywać w to medium.
Oto jeden z nich: dwór w Borowie, w Ziemi dawniej Łęczyckiej, obecnie Łódzkiej.


Zbudowany w XIX wieku, przebudowany w zeszłych latach 20. Należał do Grabskich, stąd pochodzą więc i bracia-politycy Grabscy Stanisław i Władysław. Popiersie tego drugiego, twórcy reformy monetarnej z lat II Rzeczypospolitej, figuruje przy gazonie przed dworem.


W chwili, gdym tam bawił, posiadłość należała - ausgerechnet - do Skarbu Państwa, ale stan ten mógł ulec już zmianie. Pies obszczekał, ale nie gryzł.


Na zabudowaniach byłego folwarku, a potem b. PGR-u, odkryć można prehistoryczne inskrypcje o treści propagandowo-zagrzewającej typu „gadaj zdrów”.


Przykład borowski jest budujący, gdyż ukazuje dwór wyzuty po wojnie z właścicieli i popegieerowski, lecz pozostający w bardzo dobrej kondycji.
Nie jest to wszak powszechny stan tego typu budowli, o czym przekonać będą mogły następne ogniwa cyklu, w okowy których już dziś awansem zapraszam.


PS Nawet nie trzeba czekać na ogniwa - dostałem cynk, że dwór drewniany w Dziektarzewie rozpadnięto już prawie do szczętu.

12 komentarzy:

 1. Bardzo ładne, przerobić na cygański hotel.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na państwowym to nawet psu się ugryźć nie chce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale powitał mnie zwiększonym rytmem szczeku.

   Usuń
 3. Kto dziś myśli ziemiami?
  Borów, powiat łowicki, województwo łódzkie, ongiś skierniewickie, ongiś warszawskie, jeszcze wcześniej gubernia warszawska.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...