Tu jest blog, i tu się bloguje.
Nazbierało się tędy-siędy różnych ciekawych obiektów, można je więc zwolna powsypywać w to medium.
Oto jeden z nich: dwór w Borowie, w Ziemi dawniej Łęczyckiej, obecnie Łódzkiej.
Zbudowany w XIX wieku, przebudowany w zeszłych latach 20. Należał do Grabskich, stąd pochodzą więc i bracia-politycy Grabscy Stanisław i Władysław. Popiersie tego drugiego, twórcy reformy monetarnej z lat II Rzeczypospolitej, figuruje przy gazonie przed dworem.
W chwili, gdym tam bawił, posiadłość należała - ausgerechnet - do Skarbu Państwa, ale stan ten mógł ulec już zmianie. Pies obszczekał, ale nie gryzł.
Na zabudowaniach byłego folwarku, a potem b. PGR-u, odkryć można prehistoryczne inskrypcje o treści propagandowo-zagrzewającej typu „gadaj zdrów”.
Przykład borowski jest budujący, gdyż ukazuje dwór wyzuty po wojnie z właścicieli i popegieerowski, lecz pozostający w bardzo dobrej kondycji.
Nie jest to wszak powszechny stan tego typu budowli, o czym przekonać będą mogły następne ogniwa cyklu, w okowy których już dziś awansem zapraszam.
PS Nawet nie trzeba czekać na ogniwa - dostałem cynk, że dwór drewniany w Dziektarzewie rozpadnięto już prawie do szczętu.
Bardzo ładne, przerobić na cygański hotel.
OdpowiedzUsuńdobrze.
UsuńNa państwowym to nawet psu się ugryźć nie chce.
OdpowiedzUsuńale powitał mnie zwiększonym rytmem szczeku.
UsuńKto dziś myśli ziemiami?
OdpowiedzUsuńBorów, powiat łowicki, województwo łódzkie, ongiś skierniewickie, ongiś warszawskie, jeszcze wcześniej gubernia warszawska.
ja. :-)
Usuńja też. Mieszkam w Ziemi Warszawskiej ;-)
Usuńwkrótce wszyscy będziemy w ziemi.
UsuńAle nie wszyscy w Warszawskiej.
Usuńnie da się pocho... ukryć.
UsuńPropaganda przetrwała ;)
OdpowiedzUsuńale mocno wyblakła.
Usuń