26 czerwca 2012

Lapidarium


Ludzkość obarczona jest grzechem pierworodnym historii. Człowiek jaskiniowy walczył z innym o życie. Teraz walczymy - państwa, społeczności, jednostki - ze sobą o tysiące nieistotnych spraw. Wśród zwierząt tej agresji nie ma. A więc to historia - nawarstwiony bagaż świadomości ludzkiej - jest winna bezmyślnemu złu świata.

***
Wiek XX wydał na świat dwa największe monstra polityki - Hiltera i Stalina. Poprzednie stulecie, nie ma na swoim koncie takiego osiągnięcia. Był to - w przenośni - skutek zdmuchnięcia przez wicher I Wojny Światowej z głów Europejczyków ich wytwornych cylindrów. Być może należało je trzymać oburącz co sił, a dzikość zbrodniarzy nie śmiałaby tak jawnie rozkwitnąć.

***
W świadomości starożytnych Greków supremacja większego państwa nad mniejszym była czymś oczywistym. Dlatego Ateńczycy z niepokojem spodziewali się hord Filipa u swych bram. Współczesność przyniosła zaskakującą odmianę: weźmy belgijskie kolonie w Afryce, albo wojny wietnamską (USA) i afgańską (ZSRR).
Spryt i determinacja często stanowią większą siłę niż liczby.


***
W czasach mego dzieciństwa na linii Małkinia - Ostrołęka kursowało sześć par pociągów na dobę. Dziś nie kursuje żaden. Ba, nie buduje się nowych linii, a jak było lat temu sto?...
Zbyt często zapominamy, że to, co nazywamy postępem technicznym, jest niczym więcej niż mirażem.


***
Spotkałem niedawno przyjaciela, niegdyś dobrze zapowiadającego się filozofa. Narzekał na swoje dolegliwości i ceny. Gdy spytałem go o istotę bytu - rozpłakał się.

9 komentarzy:

 1. Te idiotyzmy, tę chamską parodię twórczości znanego matwego pisarza, dedykuję czytelnikom blogu w rocznicę jego powstania.
  Z życzeniami zachowania zdrowego dystansu do przyswajanych informacji. Zwłaszcza tych z internetu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Stttooo laaaat sssttttooo laaaat... ep.

  Aha, wpis stanowi przykład zdecydowanie negatywnego nastawienia konsumentów wobec wszechświata. Książki życzeń i zażaleń niestety nie wywieszono.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo takiż jest i oryginał... ;-)

   Usuń
 3. Ja siem przyłanczam do życzeń! Nnnnieeech mmmmuuuuuu ggggggffffiasssstkaaaaaaaaaa ppomyśśśśśllllnośśiiii niiiigdyyyy nieeeeeeeeee zzzzaagaaaaaśśśśniieeeeeee!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. A mię się po prostu podobało, choćby jako prowokacja intelektualna. Aha - i bardzo ładne zdjęcie rocznicowe. Ahoj!

  OdpowiedzUsuń
 5. Życzymy powrotu parowego na linii Małkinia-Ostrołęka oraz pociechy z wnuków!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...