7 kwietnia 2014

Łęczeszyce

Łęczeszyce. Łęczeszyce. ŁĘCZESZYCE.
Coś z cyklu nazwy dla obcokrajowców. A tak poza tym - kolejny po (staro)Lipiu zabytek sakralny Księstwa Jabłek, czyli Grójecczyzny (też niezły łamijęzyk dla wyżej wymienionych).


W gruncie rzeczy - klasztor paulinów sprowadzonych tu prosto z Jasnej Góry w XVII wieku. Atoli nastrój w upalny dzień przywodzi na myśl Włochy. Z tym że wokół zamiast winnic - sady jabłkowite.

 
Zabudowania zbudowane w wieku następnym, w późnym baroku.


Przejawem tego iluzjonistyczna malatura wnętrza.


Ale naczelny bajer zespołu czai się ukryty za kościołem, pod arkadą łącznika łączącego klasztor ze świątynią.


Jest nim taki oto rozornamentowany i nagzymsowany niczym szafa gdańska portal do części klasztornej. Z roku 1724.


18 komentarzy:

 1. Dobra pora na wycieczkę w grójeckie sady.
  Od czasu letniej wycieczki do Mariańskiego Porzecza kilka lat temu wciąż chodzi mi po głowie myśl o wycieczce w podobny rejon w porze kwitnienia sadów – dotąd nie udało się tego zrealizować, a właściwie raz się udało, lecz okazało się, że sady już przekwitły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobra pora, fakt. konkretnie był to 3 V, sady w pełnym rozkwicie.
   tylko, wiesz, dzisiejsze sady, przemysłowo uprawiane, to nie to samo, co sady dawne, z rozłożystymi drzewami z pobielonymi pniami pośród zielonej trawy...
   ale co kwiecie, to kwiecie.

   Usuń
 2. "Coś z cyklu nazwy dla obcokrajowców." - skręci pan za Szczebrzeszynem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ba, do Łęczeszyc można dostać się od Warszawy przez Jazgarzewszczyznę. ;-)

   Usuń
 3. O, wreszcie miejsce, w którym byłem i to niedawno. Też z ostrym słońcem, a nawet ostrzejszym bo wczesnowiosennym a nie trzeciomajowym. Tyle, że wszystko było zasadniczo zamknięte i tylko zewnętrze dało się spokojnie oblukać, tudzież zapuścić do wnętrza oko żurawiowe (ale wstęp bron).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak to: wreszcie? a Wąchock, Bydgoszcz, Łęczyca?... no fakt, z Bydgoszczy ani z Łęczycy żadnych wpisów żem nie robił, jeszcze.
   w Łęczeszycach też wnętrze zdejmowałem przez szybkę, bo zamknięte. i nie tak, jak w poprzednim kościele, w który wszedłem przez otwartą zakrystię. ale za to tak, jak i tam - zupełnie bezludnie i pusto, kompletna siesta, a więc przez to równie śródziemnomorsko, co za sprawą pogody i architektury ;-)

   Usuń
  2. O to, to - u mnie co prawda było wczesnowiosennie, ale całkiem ciepło i bardzo słonecznie - klimat jak ze spaghetti-westernów. Brakowało tylko tych słynnych krzaczastych kulek, przewiewanych przez wiater.

   Usuń
  3. a t a k nie było czasem?
   ;-)

   Usuń
 4. Całkiem blisko ta Jazgarzewszczyzna (musiałam na głos przeczytać nazwę, bo wzrokowo ciężko było), a nie wiedziałam o niej;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a, bo było poniekąd tutaj i o Jazgarzewszczyźnie a propos kościoła w Jazgarzewie, ale już jakiś czas temu.
   http://sadrzeczy.blogspot.com/2012/06/koscio-w-jazgarzewie.html

   Usuń
 5. "Bardzo się cieszę, że przypielgrzymowaliście do Łęczeszyc. Szczęść Boże."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - przemiły przeor przemówił do przybyłych pielgrzymów. ":-)

   Usuń
  2. Po czym wszedłszy do przedsionka rzekł do przeoryszy: "Żałuj za swe grzechy grzesznico", ona zaś odrzekła urzeczona: "Niechże się stanie żal za grzechy nasze".

   Usuń
  3. po czym grzmiał w mszy: "ugrzęźliśmy w trzęsawisku przemocy! wykorzeńmy grzeszne przyzwyczajenia!"

   Usuń
 6. W trzeciej ławce rzeźnik Grzegorz oblizał lubieżnie spierzchnięte usta zerkając spode łba na swą małżonkę, przeżywającą jeszcze katusze wczorajszego batożenia - trzydzieści trzy przyłożenia między żebra za wyjście za drzwi kuchni o trzydzieści trzy minuty wcześniej wobec założeń mężula.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. !...
   był to przysłowiowy strzał w trzynastkę.
   przystąpienie rzeźnika Grzegorza do bierzmowania przyniosło nadzieję polepszenia położenia żony. przyjaciele przewidujący je przekombinowali: przygłup przezornie przemilczał swe przestępstwa popełniane na małżonce. ona przecież za nimi przepadała...

   Usuń
 7. Te drzwi na ostatnim zdjęciu są fantastyczne. Nic, tylko je obfotografowywać ;) na wszystkie strony, przy różnym świetle ;) itp.
  O.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no, nie ukrywam, żrobiłżem ich kilka, choć akurat z różnym oświetleniem to tam raczej bywa różnie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...