21 listopada 2016

Stodoły żarkowskie

Najpierw zobaczyłem to miejsce w cyfrowych materiałach à propos czegoś tam. Potem rozpoznałem je w filmie naszego filmowego wizjonera „Młyn i krzyż”, gdzie grało średniowieczną wieś flamandzką (notabene, średniowieczne miasto flamandzkie zagrał z kolei zaułek pewnego miasta, przy którym (zaułku) znajduje się Najpiękniejsze Muzeum, jeszcze tam zajrzymy).
Nie byłem tylko świadom, gdzie dokładnie ono figuruje - sądziłem, że na Śląsku, że takie rzeczy to nie u nas.

A jednak - gdy wreszcie sam do tego miejsca dotarłem, a stało się to zupełnie przypadkiem (przechodziłem z tragarzami), okazało się, iż leży w polskiej części Polski. Mianowicie - w Żarkach.

Stodołowisko żarkowskie w leksykonie zabytków określone jest lapidarnym mianem „zespołu stodół podworskich”. Internet usłużnie donosi zaś, że były one inwestycją poszczególnych łyków, i że swoją murowaną formę przyjęły po wielkim pożarze, dopiero po 1938 roku, będąc wcześniej drewnianymi.

Tędy czy owędy, zrobiło na mnie to miejsce ogromne wrażenie, skutkujące znanym już i skądinąd zjawiskiem rozpstrykania się ponad ludzką miarę. Ale i jest ono wyjątkowe! W dowodowym załączniku graficznym - skromny, ale jednak ponaddwudziestoobrazkowy wyciąg z owego rozpstrykania.


Na koniec mała panoramka.


A propos panoramki: magogiczny gigant na G wyłącza właśnie serwis Panoramio. A taki był sympatyczny! Co prawda zapisałem się tam, po czym szybko dość obraziłem - nie chciał uwzględniać moich fotek w Google Earth. A miałem kiedyś ambicję, by każde zdjęcie m.in. publikowane we blogu znalazło i tam swoją odbitkę wraz z koordynatami. Czy Panoramio zniknie też z GE? To byłaby duża strata i kontynuacja wcielania zjawiska user unfriendly... 

14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. tym większy żal, że jest kilku wybitnych panoramiostów, z których twórczością się zdążyłem zżyć.

   Usuń
 2. Aż się prosiły te stodoły aby w ich towarzystwie powstał ten film.
  Nie widziałam go wprawdzie jeszcze, ale dużo o nim słyszałam.
  No i muszę obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawe, ożywione obrazy z treścią poza nimi. można zobaczyć. raz ;-)

   Usuń
 3. Piękne. Nie byłem. W ramach deglomeracji w sam raz dla jakiegoś trybunału razem z podsądnymi.

  Wujek G powiedział mi mimo wszystko, że na zdjęciach udało Ci się w zasadzie ukryć otoczenie, w tym pole kostki bauma tuż obok, ale niech tam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmm. wybaumowana przestrzeń to miejscowe targowisko. po namyśle - i to krótkim - przyznasz, że nie ona była przedmiotem mojej fotoeksploatacji.

   Usuń
 4. Faktycznie, dekoracją filmową jak się patrza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kto wie? może i jakieś inne filmy były tam kręcone? potrzebny jest blog "Motyw stodolany w polskim filmie".

   Usuń
 5. Ach, gdyby tak wszystkie stodoły w Polsce były z kamienia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...to by zabrakło kamieni! CHACHACHA!
   a serio - to nie mam nic przeciwko i stodołom drewnianym, nierzadko robię zdjęcia i ich malowniczym szalunkom. a powiem Ci jeszcze, że stodoły kamienne nie są takie rzadkie - z oczywistych przyczyn przeciwpożarowych - nawet na Mazowszu, chociaż nie są z takiego wapienia, a z kamieni eratycznych.

   Usuń
 6. Piękny, piękny zespół, krasawszy niż Mazowsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Żarki to prawie już Heimat mój, do Woischnik ledwie cwancig kilometren :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i mój: Priwislinskij Kraj, ledwie jakieś 250km.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...