11 kwietnia 2012

Remanent

Gdy wyprodukowałem teorię dotyczącą pewnego folwarku na peryferiach dawnej Warszawy, przemknęło przy okazji imię Edwarda z Sosnowca. Poprawiono mię wówczas, że albowiem należałoby mawiać "Edwarda z Porąbki".
I oto proszę - stara mapa okolic stolicy (La vieille stolica i okolica) ukazuje ciekawostkę toponomastyczną i to na dodatek w kontekście pobliskiego Klarysewa, gdzie, jak wiadomo, powstała dla rzeczonego Edwarda słynna rezydencja i prowadzący do niej dywan dwupasmowej Powsińskiej.Wysłuchałem rój.
Mam chęć trzymać Dodę...

no i wesołego Halleluwah!

6 komentarzy:

 1. A w prawym dolnym rogu widać kulawą swastikę... wot, dziwo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Może tam dokonano porąbki Edwardów? Lepiej się mieć na baczności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Za to swastykę regularną widać w jednym z pawilonów Szpitala Żydowskiego na Czystem. Miało się o tym przykrym rewersie już daaawno napisać, ale jakoś się nie napisało.

  Edward z Sosnowca to nie wykluczony trzeci udziałowiec w wyślizgnięciu Mamymadzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dlaczego przykrym?
  Żeby nie jedno podłe plemię, to znak ognia miło by się kojarzył.

  Mi, na ten przykład, z Zaruskim się kojarzy, z templariuszami, gdzie zamknięta swastyka oznacza ukryte korytarze, a więc pewnikiem i skarby ;), oraz z 4 PPLegionów, który to swoimi ludźmi zasilił Składnicę na Westerplatte gdzie wstydu nie przynieśli, mimo pieczętowania się takim symbolem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykrym, z punktu widzenia ubiegłowiecznej historii Żydów. I nie tylko.
  Generalnie, ogień jest łatwopalny i zagraża pożarem, więc — pomimo wszystkich skarbów templariuszy — co w nim jest takiego miłego?

  OdpowiedzUsuń
 6. Grzeje, jak jest za zimno bez grzania.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...