11 lutego 2021

U złączenia Piś

Jako mieszkańcy Nadpisia (Popisia?) podjęliśmy niedawnoś wyprawę do złączenia Piś, gdzie nas jeszcze dotąd nigdy nie było.

Płyną bowiem przez zachodnie Mazowsze dwie Pisie: Gągolina (większa) i Tuczna (mniejsza). Po pewnym czasie płynięcia łączą wreszcie swe siły w jedną, bezprzydomkową Pisię, która wpada do Bz(d)ury. Jest też co najmniej trzecia, malutka. Ale trochę dalej i ludzie nie lubią o niej mówić (jak o Biegunach Wschodnim i Zachodnim). No i jest Pisa, choć w innych rejonach kraju, to daje do myślenia od strony etymologiczno-archeotopolingwistycznej.


Miejsce złączenia odznacza się swoistym niedopowiedzeniem ogólnomazowieckiej pustaci, pełnopłaskością landszaftu i zastojem zastanych okoliczności z wyłączeniem wartko toczących swe wody rzek. 

Samo ujście Pisi do Pisi wygląda następująco:

A gdy wykona się półpełny obrót, widzi się je tak:

Pewnym lokalnym urozmaiceniem sezonowym były onego zimnego jak sam skurczybyk dnia zamarznięte rozlewiska śródłąkowe, malowniczo malowane wiatrem i zawieją, z czego chętnie można skorzystać.

 

10 komentarzy:

 1. Jest jeszcze Pisiak, król brodnickich strumieni https://www.youtube.com/watch?v=VrVVUXMHBTs&ab_channel=PiotrGr%C4%85%C5%BCawski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za namiar na ciek. Musi z jakiegoś staropruskp/celtycko/praindo źródła wypływać to "pis(')-a". Ciekawe czy czasownik "to piss" też stąd.

   Usuń
 2. PS. SGKP notuje osiem różnych Piś, z tego siedem na terenie dzisiejszej Polski, wśród tych ośmiu nie ma Tuczny, gdyż SGKP tak właśnie ją nazywa: Tuczna (Pisia "pod Gągolinem przyjmuje Tucznę"). Ponadto jest wieś Piściec w Wielkopolsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, jak wyżej (dwa piętra). Tuczna to jeszcze nic: Utrata nazywa się tylko przez pomyłkę Utratą, wcześniej była to (m. in.)… Rnowa (sic!).

   Usuń
 3. A ja głupia myślałam, że TE Pisie są tylko moje...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach, ujście Pisi do Pisi... to prawie jak ujście Suchej do Suchej (roboczo nazywam je Suchą Żyrardowską i Suchą Mariańską). Jest jeszcze w górnym biegu ujście Rawki do Rawki, nazwaliśmy je Rawka Prawidłowa i Lewidłowa (to od osadnictwa Francuzów w tym rejonie, którzy przyjechali tam na wózkach le widłowych).

  No i gdzieś tam na zachód, już nie pamiętam dokładnie gdzie, ale zdaje się jeszcze za Skierniewicami, wypatrzyłem na mapie ze dwa niewielkie cieki wodne oznaczone nazwami Pisia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zrrrrr... W tym kontekście warto wspomnieć o ujściu Wisełki do Wisełki, no i nie zapominajmy też o ujściu Nilu do Nilu...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...