30 maja 2017

Tenore del passo e mezo

30 maja.
Co lepszego można sobie wyobrazić? Byle polska wieś spokojna...

Dlaczego więc nie przypassoemezzić sobie jeszcze co nieco? Tym razem w odsłonie klawesynowej, co będzie częścią cyklu "efektowne dzieła muzyki piórkiem szarpanej". Oto nadjeżdża "Tenore del passo e mezo" autorstwa Antoniego Valentego. Gra (na płycie 150 anni di musica italiana. Da Valente a Scarlatti) Rinaldo Alessandrini. Kiedyś często słuchane, potem zapomniane. Teraz - przypomniane.


To muzyka szesnastowieczna, a więc przedbarokowa, renesansowa. Można wyobrazić ją sobie graną na pomortach, bombardach, szałamajach do posuwistego tańca dworskim figurkom wystrojonym w swoje frajerskie, renesansowe szaty...

Niemniej - jak głosi książeczka od płyty - zbiór autorstwa Valentego, z którego pochodzi "Tenore..." jest jedną z pierwszych publikacji muzyki ściśle przeznaczonej na instrument klawiszowy. Faktycznie, odbywają się tu znów kolejne wariacje na za(po)dany temat. Tenore bowiem - tenor - to głos wiodący danego utworu, w uproszczeniu: linia melodyczna. Dopiero potem zaczęto tak określać głos ludzki o określonej wysokości i barwie; a w końcu - faceta, który takim głosem beczy.

Płyta ma niezwykłą zaletę pozamuzyczna. Otóż nagrano ją w sali klasztoru Machern w BRD. I przez otwarte okno wpada śpiew ptaków słyszalny w pauzach między utworami. Urocze. Ale w końcu - 30 maja.

5 komentarzy:

 1. "I przez otwarte okno wpada śpiew ptaków słyszalny w pauzach między utworami. " - O, jak fajnie. Są też osobne płyty z samymi trelami różnych gatunków ptaków, ale raczej nudnawe, natomiast w połączeniu z klawesynowymi utworami z pewnością dodają wartości nagraniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a juści. mam też płytę polskiego zespołu muzyki dawnej, na której trele i ćwierki wypełniają pauzy, ale zdaje się jest to celowy zabieg reżyserii dźwięku, a odgłosy są z archiwum nagrań terenowych. :-)

   Usuń
  2. A ciekawie byłoby wypuścić płytę z muzyką poważną, gdzie między utworami są wiertarki i młot pneumatyczny.

   Usuń
  3. dlaczego kojarzy mi się to z "Tytusem"? :-)

   Usuń
  4. A tam chyba były w dwóch kanałach różne wrażenia dźwiękowe.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...