27 listopada 2015

Budwiecie






No, nie da się ukryć. Polska to piękny kraj, ale... Weźmy taką wieś. Wystarczy wyjechać poza granice z 1939 roku i jakoś znika, a przynajmniej zmniejsza się ta straszna пошлость krajobrazu, że tak powiem, antropogenicznego. Wystarczy, by wieś była mało używana - tzn. nie rozwijała się, a bardziej wymierała, oraz by jej budowle były trwałe na tyle, że przetrwały z czasów przedwojennych - i już można żyć.

Budwiecie są tego zjawiska przykładem. Z tym że w grę wchodzą tam jeszcze wybitne walory pejzażu, głównie uwidocznione na widokówkach. Dawne pogranicze prusko-litewskie, później m.in. Drittes Reich.
A teraz? Teraz Polska.


Termin-klucz пошлость wymagałby wyjaśnienia i rozwinięcia, gdyż być może nie dla każdego jest zrozumiały. ale przecież pokazuję tu to, co mi się podoba, a nie na odwrót.





11 komentarzy:

 1. Patrząc od Suwałk, najdalej w tym kierunku nawiedziłem Wodziłki. Ale krajobraz podobny. Tyle że tam mają jeszcze molennę, więc wygrałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wygrałeś? co od kogo?
   nie myślisz chyba, że nie byłem w Wodziłkach. ;-)
   a w Wojnowie był?

   Usuń
  2. Puchar krajoznawstwa. Od autora tego blogu, słynnego Erzwara.

   Ale ledwom go przejął, już musiałem oddać z powrotem, bo nie dość że wyzwany był w Wodziłkach, to jeszcze przydybał mnie na pominięciu Wojnowa : (

   Usuń
  3. tak, jeszcze Ci odbiorę pozostałe puchary.

   Usuń
 2. Pocztówka z chałupką zacna. "Aż żal wyjeżdżać"!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wolnoć Tomku...;)
  Rymuje się z kwieciem, a łąki tylko i drzewa - to jak, nie ma?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...